Frankfurt nad Odrą, miasto na granicy z Niemcami

Frankfurt nad Odrą to przygraniczne miasto, które razem ze Słubicami tworzy aglomerację transgraniczną. Jest to miasto z długą historią, a prawa miejskie otrzymało już w połowie XIII wieku. Według danych historycznych, w średniowieczu w regionie była bardzo rozwinięta wymiana towarowa i handel, a port na Odrze używano do transportu towarów.

W trakcie drugiej wojny światowej, miasto doznało ogromnych zniszczeń i wiele zabytków nie przetrwało do naszych czasów. W 1945 roku odbyła się Konferencja Poczdamska, na której zadecydowano, że Frankfurt stał się miastem granicznym, a dzielnicę Dammvorstadt przekształcono w sąsiednie miasto polskie, dzisiejsze Słubice.

Aktualnie Frankfurt nad Odrą liczy 60 tysięcy mieszkańców i razem ze Słubicami dzielą kluczowe przejścia graniczne oraz szeroko rozumianą współpracę. Region przyciąga wielu turystów oraz studentów. Miasto jest regionem uniwersyteckim, który wykształcił wiele znanych osobistości takich jak dziennikarze, pisarze, dyplomaci i inni. Europejski Uniwersytet Viadrina, który znajduje się w mieście ma głęboką historię i został założony już w 1506 roku. Aktualnie priorytetem uczelni jest współpraca z polskim sąsiadem. Razem z Uniwersytem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu utworzono wspólną jednostkę o nazwie Collegium Polonicum, która mieści się w Słubicach.

Miasto najbardziej szczyci się z powiązania ze znanym dramaturgiem ruchu romantycznego Henrichem von Kleistem, który nie tylko spędził dzieciństwo w mieście, ale także był studentem Uniwersytetu. Stworzył niezwykłe dzieła, których sztuki były wystawiane na całym świecie. W mieście turyści mogą odwiedzić wiele miejsc powiązanych z artystą.

Frankfurt zachęca do odwiedzin turystów, którzy chcą wypocząć oraz zakosztować historii w niektórych zakątkach miasta. Przekraczając granicę miedzy Słubicami i Frankfurtem należy pamiętać o tym aby odwiedzić kantor wymiany walut i zakupić Euro.

<< Blog
zamknij