Kurs euro, waluta euro, wymiana walut w kantorze

Euro to popularna waluta wprowadzona do większości państw należących do Unii Europejskiej, która jest w obiegu w formie gotówkowej od 2002 roku. Stworzenie strefy euro umożliwia korzystanie z waluty euro przez ponad 341mln Europejczyków, którzy nie muszą planować wymiany walut w kantorze w trakcie podróżowania między krajami korzystającej z tej samej waluty. Już w latach 60 XX wieku powstały pierwsze plany stworzenia unii walutowej, ale dopiero w 1979 powstał europejski system walutowy, którego głównym celem było regulacja sytuacji politycznej i gospodarczej.

Euro jest wyjątkową walutą nie tylko dlatego, że jest w użytku przez tak wiele państw, ale także ze względu na wyjątkowy wygląd. Monety różnią się w poszczególnych krajach przedstawiając obiekty architektoniczne charakterystyczne dla danego regionu. Na przykład francuskie monety 1 i 2 symbolizują dobrobyt i kwitnącą ojczyznę poprzez drzewo wbudowane w sześciokąt. Natomiast Grecja skorzystała z symboli związanych z mitologią. Rewersy monet są wspólne dla wszystkich krajów członkowskich strefy euro, a same monety mogą być używane w całej strefie walutowej, nie zależnie od tego co przedstawiają.

Monety występują w nominałach 1 i 2 euro oraz 1, 2, 5, 10, 20, 50 centów. Banknoty waluty euro, w przeciwieństwie do monet, nie różnią się w zależności od kraju i występują w nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500. Specjalnie dla kolekcjonerów zostały wydane wyjątkowe egzemplarze monet i banknotów w walucie euro, które można oczywiście sprzedać w kantorze wymiany walut, ale w rzeczywistości ich wartość kolekcjonerska mocno przekracza określone nominały.

Euro jest prawdopodobnie najczęściej wymienianą walutą w polskich kantorach. Wymiany w kantorze można dokonywać w sposób tradycyjny, korzystając z gotówki, ale co raz więcej użytkowników kantorów internetowych poleca wymianę w kantorze bez wychodzenia z domu. Internet umożliwia śledzenie aktualnego kursu euro i skorzystanie z wymiany waluty w najbardziej dogodnym momencie. Kursy wszystkich walut zmieniają się bardzo dynamicznie. Dokładnie tak samo jest z kursem euro, na który wpływa przede wszystkim relacja między podażą a popytem. Wymiana walut cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród turystów. Aby zarabiać na wymianie i obracaniu walutami, należy szczegółowo wiedzieć od czego dokładnie zależy wartość konkretnej waluty w danym momencie i kiedy należy dokonać wymiany w kantorze.

<< Blog
zamknij